...

TÜRKİYE'NİN OTOMOBİLİ PARÇA TEDARİKİNDE KONYA SANAYİSİ

Girişimci İşadamları Vakıf Konya Şubesinin " girişimci buluşmaları " programında bu ay Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş KÜTÜKCÜ misafir oldu.

 Çeşitli sektörlerden katılan firma sahipleri ve temsilcilerin yer aldığı buluşmada açılış konuşması gerçekleştiren Şube Başkanı Fatih CEYLAN, " Girişimci İşadamları Vakfı 1996 yılında İstanbulda kurulmuş güçlü ve köklü bir vakıftır. Vakıf olarak gençlerle yaptığımız çalışmalar, meslek liselerinden, üniversitelerden ve yurt dışından gelmiş misafir öğrencilerimizden başlayarak, üyelerimizin ihracatını artırmaya odaklı ürün kalitesi, verimlilik, rekabet gücü ve dahi bu alanlarda eğitimlerle üyelerimize çalışmalar yapıyor ve vakfımızı faal tutmaya gayret ediyoruz.

İlk defa organize ettiğimiz, Türkiye başka örneği olmayan bir proje ile gündeme gelmek istiyoruz. Türkiye Girişimci Buluşması. Bu buluşma başta Sanayi odamızın desteği ile Mevka, Kop, KTO, Kosgeb ve Büyükşehir belediyemizin desteği ile 8 kuruluşun birlikte yürüttüğü bir proje haline geldi. Bu buluşma ile girişimcileri bir merkeze toplayıp yatırımcılar ile bir araya getireceğiz. Hem bu sayede girişimciler kendilerini ifade edecekleri bir ortam kazanmış olacak hemde girişimleri hayata geçme fırsatı bulacaktır. " açıklamalarında bulundu.

Sayın Ceylan'ın konuşmasının ardında sahneye gelen KSO Başkanı Sayın Memiş KÜTÜKCÜ konuşmalarında " Otomotiv konusunda Türkiyede uzun süreden beri otomobil üretiliyor. Konyada bir üretim fabrikası yok ama Türkiye genelinde 10 civarında marka otomobil üretimi yapıyor. Bunların üretimleri Türkiyede yapılıyor, ihraç ediliyor ve ülkemizin ihracatında en önemli pay otomotiv sektöründedir.

Peki biz yerli otomobil hususunda ne yapıyoruz ? evet Türkiyede otomobil üretiliyor ama patronu biz değiliz. Yaptığımız şu bir parçayı üreterek o firmaya tedarikçi olmuş oluyoruz. Ana tedarikçi olma standardına uygun Konyamız da 11 firmamız bulunuyor. Bu firmalar tedarik sağlıyorlar ama sadece bu kadar. Tüm otomotiv firmalarımızın var olan otomotiv firmalarına ana sanayide tedarikçi olmayı hedeflerine koymalıdırlar. Yerli otomobilimiz üretim yeri belli oldu biliyoruz Bursa Gemlik. Ülkemize hayırlı olsun. Tabi biz Konya olarak buraya yapılmasını arzu ettik ama Ana tedarik hususunda ana tedarikçi olma yolunda eksik kaldık. Biz Konya olarak kendi otomobilimiz için ana tedarikçi olma yönünde Ar-Ge çalışmaları başta olmak üzere kendimiz hızla geliştirmemiz gerekiyor. " açıklamalarında bulundu.

Girişimci Buluşmaları plaket takdimi ile sona erdi.


Buluşma Tarihi 07 Ocak 2020